VPS Juniorit ja FC Sport jatkavat yhteistyötä
VPS-JunioritJulkaistu: 23.01.2023 12.00

VPS Juniorit ja FC Sport jatkavat yhteistyötä

VPS Juniorit ja FC Sport jatkavat tiiviistä yhteistyötään, jonka tarkoitus on parantaa vaasalaisen tyttöfutiksen valmennuksen laatua ja vahvistaa pelaajapolun loppupään toimintaa. Junioritason yhteistyön lisäksi FC Sportin naisten 2. divisioonan joukkue siirtyi VPS:n alaisuuteen.

B-tyttöjen osalta yhteistyö tarkoittaa kokonaisuudessaan sekä harjoitus- että pelitoiminnan yhdistämistä.


FC Sport Vaasa on 2013 perustettu jalkapalloseura. Seurassa on yli neljä sataa pelaajaa ja se on Vaasan kolmanneksi suurin jalkapalloseura. Erityiseksi seuran tekee, että sen pelaajat ovat lähes kokonaan nais- ja tyttöpelaajia. Tyttöpuolella seura onkin Vaasan suurin ja koko Suomen kymmenenneksi suurin. Seurasta löytyvät tyttöjoukkueet kaikista ikäluokista nuorimmista 4-vuotiaista aina naisten joukkueisiin saakka. Lisäksi pelataan Naisten Futsal Liigaa valtakunnallisella tasolla. Seuran toimintaa on kehitetty pitkän aikavälin tavoitteita kohti, niin seuran toiminnan kuin valmennuksen linjauksen osalta. Tavoitteena on olla laadukas kasvattajaseura, joka mahdollistaa pelaajien kehittämisen heidän tavoitteidensa mukaisesti. https://fcsportjuniorit.fi