Vaasan Palloseura on solminut uudet sopimukset Roni Huddin, Gabriel Sillanpään ja Lauri Ketolan kanssa. Viime kaudella edustuksen rinkiin nousseen kolmikon sopimukset ovat kolmevuotisia.
Viime kaudella kolmikko pelasi pääasiassa VPS Juniorien joukkueiden mukana, mutta jokainen heistä on ehtinyt esiintyä jo miestenkin peleissä VPS Akatemian riveissä. Kaikki kolme ovat olleet myös 2005-syntyneiden Suomen maajoukkueen mukana.
- Viime syksynä päästiin jo kokeilemaan ja nyt innolla odotetaan miten jatkuu, Ketola fiilistelee.
Huddin, Sillanpään ja Ketolan haastattelu kokonaisuudessaan VPSTV:stä.
VPS Junioreiden B-junioreiden päävalmentaja ja edustusjoukkueen maalivahtivalmentaja Henri Sillanpää on valmentanut kolmikkoa pitkään.
- Pojat ovat tehneet paljon töitä ja hyvä joukkue, missä on varmasti kiva pelata ja treenaa futista, on tuottanut tämmöistä tulosta, kommentoi Sillanpää.
Sillanpää avaa tarkemmin kolmikon pelaamista VPSTV:lle.
Pelaajatiedot
Roni Hudd
Lauri Ketola
Gabriel Sillanpää
05.01.2021 16.43 | Hudd, Sillanpää ja Ketola edustusjoukkueen sopimuspelaajiksi |
21.12.2020 12.29 | VPS Juniorit ja FC KoMu jatkavat yhteistyötä |
11.12.2020 19.56 | VPS etsii huipulle tähtääviä nuoria jalkapalloilijoita |
11.12.2020 19.09 | Jalkapallo kotouttaa: VPS Juniorit on panostanut jalkapallo- ja futsalkerhojen järjestämiseen |
10.12.2020 11.43 | VPS Juniorit pyrkii auttamaan vähävaraisia perheitä harrastuskustannuksissa |
08.12.2020 16.38 | Jussi Nuorelasta VPS Akatemian päävalmentaja |