VPS-j matkasi perjantai-illan kunniaksi Keski-Pohjanmaalle ja Kokkolaan pelaamaan ottelun KPV Akatemiaa vastaan. VPS-j hävisi kevätkierroksella vihreänutuille melko sekavien vaiheiden jälkeen Botniahallilla, mutta tällä kertaa vaasalaiset saivat mukaansa hyvän pelin jälkeen kolme pistettä lukemin 0-1(0-0).
Ensimmäinen puoliaika pelattiin läpi aika tilanneköyhänä 45 minuuttisena. KPV Akatemia piti enemmän palloa ja haki ratkaisuja välillä pienillä syötöillä ja välillä ristipalloilla, mutta VPS-j sai pidettyä kotijoukkueen poissa pahoilta paikoilta. Muutama kohtalainen maalipaikka kotijoukkueella oli, mutta ei kovin vaarallista. Puoliajan paras paikka oli Topias Iloviidalla, kun Joni Uusipaikka riisti pallon ja vapautti Iloviidan yksinläpi, mutta tällä kertaa veto suuntautui maalin oikealta ohi.
Toisella jaksolla KPV Akatemia ei ollut pallollisena enää aivan yhtä vahva ja VPS-j pääsi peliin paremmin mukaan ja hyviin maalitilanteisiin useammankin kerran. Erityisesti Iloviidalla oli muutama erittäin maukas paikka, mutta pallo ei tahtonut mennä verkkoon. Myös kotijoukkue sai erinomaisen maalitilanteen, mutta Miika Tantarimäki venytti hienon torjunnan alakulmasta. Ehkä tasapelikin olisi kelvannut VPS-j:lle, mutta voitto saatiin, kun hyvän kentälle tulon tehnyt Pietari Ketonen sai pallon Rene Koivistolle, joka kiersi maalivahdin ja pisti kuulan häkkiin 85. peliminuutilla. KPV Akatemia haki vielä loppuhetkillä tasoitusta, mutta ei siinä tällä kertaa onnistunut.
VPS-j-valmentaja Mika Koivumäki oli tyytyväinen voittoon.
- Aika tyypillinen tämän kauden peli kaikin puolin. Tiukka sarja ja pelit voivat päättyä miten vaan. Puolustettiin kurinalaisesti koko joukkueena ja saatiin tarvittava määrä maalipaikkoja. Yksi meni sitten sisään ja se riitti tällä kertaa. Renelle muutenkin erittäin tärkeä maali, ja tästä on hyvä lähteä ensi viikolla sarjakärki Virkiän kimppuun.
VPS-j pelasi taktisesti viisaasti eikä lähtenyt kimpoilemaan ympäri kenttää KPV Akatemian syötellessä melko hyvin palloa. Ilma oli kuuma ja kenttä iso, joten energiat piti riittää koko 90 minuuttisen ajan, eikä liian kovalla prässillä näin olisi varmaankaan tapahtunut. Puolustuslinja pelasi jälleen erittäin hyvän ottelun ja hyökkäyspäässäkin saatiin reilusti paikkoja luotua.
VPS-j jatkaa otteluita ensi viikon torstaina kotipelillä sarjaa johtavaa Lapuan Virkiää vastaan.